Blockfest

Blockfest – Pohjoismaiden suurin Hiphop-festivaali

Blockfest on hip-hop-kulttuurille omistettu kaupunkifestivaali, joka järjestettiin ensimmäisen kerran elokuussa 2008 Tampereen Pakkahuoneella. Tapahtumaa on järjestetty Tampereen keskustassa Ratinan Stadionin lähettyvillä aivan Laukontorin ja Koskikeskuksen tuntumassa vuodesta 2012 lähtien.

Blockfest – Tempaukset

Blockfest on tunnettu erilaisista tempauksista, vuonna 2011 tamperelaisräppäri Kalle Kinos toi Blockfest-lavalle SM-korisjoukkueen ja Cheek heitteli 2 500 euroa yleisöön. Seuraavana vuonna Ruudolf ja Karri Koira kurvasivat keikkalavalle autolla. Vuonna 2014 Snoop Dogg esiintyi lavalla Ilveksen pelipaidassa

Blockfest – Artistit

Blockfestia ovat vuosien varrella tähdittäneet Suomen suosituimmat hip-hop-artistit, kuten muun muassa Fintelligens, Cheek, Asa, Lord Est ja Redrama. Mukana on ollut myös ulkomaisia artisteja, kuten Wu-Tang Clan, Snoop Dogg, Ice Cube, Nas, A$AP Rocky, Wiz Khalifa, Post Malone, Suicideboys, Migos, Lil Wayne, G-Eazy, Mobb Deep, Ferg, Big Sean, T.I, Young Thug, Rick Ross, Ty Dolla $ign, Skepta, Bun B, Clipse, Tory Lanez, Talib Kweli ja Mac Miller.

Blockfest 2019

Esiintyjät:

Pe 16.8.2019
A$AP Rocky (US), Juice WRLD (US), Tyga (US), Jaden Smith (US), 
Lil Mosey (US), Adikia, Adi L Hasla, Cledos, Djangomayn, F, Gracias x Deezy David, Horse Attack Sqwad, Pajafella, Pyhimys, Bizi, Evelina, Kube, Mouhous, Versace Henrik

La 17.8.2019
G-Eazy (US), Pouya (US), Ghostemane (US), Ski Mask The Slump God (US), Cavallini & Shrty, Freerap, Gasellit, Gettomasa, Etta, JVG, IBE x MELO, Lukas Leon, Olli Antonio, RARE Special, Stepa, Tommishock, Hussa, Katakombi, Pastori Pike, 
Reino Nordin

Aikataulu:

Blockfestin esiintyjät

2018
Ajankohta: 17.- 18 elokuuta

Ulkomaalaiset esiintyjät: Juicy J USA, Post Malone USA, $uicideboy$ USA, Nas USA, 6ix9ine USA, Noah Carter TANSKA, Ferg USA, Pusha T USA

Kotimaiset esiintyjät: Cheek, Adi L Hasla, DJ Kridlokk & DJ Ibusal , Cledos, Gasellit, Evelina, Julma H & Sairas T, Gettomasa, Mouhous, Ibe, SONNY, Kube & Eevil Stöö, Versace Henrik & NCO & Musta Hanhi, Mikael Gabriel, Nelli Matula, Pyhimys, Reino Nordin, Töölön Ketterä, Fintelligens & Kapasiteettiyksikkö, Paperi T, JVG, Asa & Laineen Kasperi, Aste, Dj Mista S, DJ Taste, Dj Vicky, Kingfish, Nikke Ankara, PastoriPike & Aito G, Tippa & Bizi, View

2017
Ajankohta: 18.–19. elokuuta

Ulkomaiset esiintyjät: Wiz Khalifa USA, Migos USA, Lil Wayne USA, $uicideboy$ USA, Tory Lanez KANADA, Skepta Yhdistynyt kuningaskunta

Kotimaiset esiintyjät: JVG, Profeetat, Arttu Lindeman, Gasellit, Kemmuru, Lihamyrsky & Karri Koira, Likanen Etelä, Nikke Ankara, Tippa-T & Bizi, Töölön Ketterä, MC Taakibörsta & Tuomio & Kone, Tommishock & Kalifornia-Keke, View, Avain – Punainen Tiili, Paperi T, Evelina, Gettomasa, Juju & Jones & Ewe, Kube, Kingfish, Mikael Gabriel, Pajafella & NCO & Versace Henrik, Rähinä Special (Brädi, Nelli Matula, Spekti, Timo Pieni Huijaus, Uniikki), Reino Nordin, KC/MD Mafia, SMC Lähiörotat, Särre, Tiger Hoods, Tuuttimörkö, Tykopaatti, Vähäiset Äänet

2016
Ajankohta: 19.–20. elokuuta

Ulkomaiset esiintyjät: A$AP Rocky USA, Big Sean USA, G-Eazy USA, Nas USA, Post Malone USA, Yung Lean RUOTSI

Kotimaiset esiintyjät: Brädi, Cheek, Eevil Stöö, Elastinen, Evelina, Gasellit, Gettomasa, Hans Väkevä, JVG, JXO, Kalle Kinos, Kasmir, Khid, Kube, Lyömättömät, Mikael Gabriel, Nikke Ankara, Paperi T, Petos, Raappana, Rähinä Special (Spekti, Timo Pieni Huijaus, Uniikki), Reino Nordin, Ruger Hauer ft. Regina, Sairas T x OD Kokemus, SOFA, Teflon Brothers, The Three Smiths (Ekow, Gracias, Noah Kin), Tippa-T, Töölön Ketterä, TRE-Funk III (6mäki, Hannibal, Haamu), View, Yungin Takeover

2015
Ajankohta: 21.–22. elokuuta

Ulkomaiset esiintyjät: Wiz Khalifa USA, Mobb Deep USA, T.I. USA, Ty Dolla $ign USA, Young Thug USA

Kotimaiset esiintyjät: Cheek, Aivovuoto X DJ Kridlokk X Tuuttimörkö, Elastinen, Asa, Gettomasa, Atomirotta, Hannibal & Hot Heros, Dxxxa D & Hzzzt, Jussi Kuoma, Gasellit, Kasmir, JVG, Korstortaatio, Laineen Kasperi ja Palava Kaupunki, Kube x Mäkki, Adi L Hasla, Likanen Etelä, Lyömättömät, Mnttt, Mikael Gabriel, Pyhimys, Nikke Ankara, Eveliina, Aste, Raappana, Pajafella, Ruudolf, Karri Koira, Paperi T, SMC Lähiörotat, Spekti, Stepa & Are, Teflon Brothers, The Megaphone State, Tippa T, Uniikki

2014
Ajankohta: 1.–2. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Snoop Dogg USA, Memphis Bleek USA, Freeway USA, Chung Cvrtier, Rick Ross USA

Kotimaiset esiintyjät: Cheek, Kalle Kinos, Jukka Poika, Gasellit, Tippa-T, Aksim, Musta Barbaari, KC/MD Mafia, Laineen Kasperi, Ruudolf & Karri Koira, Juju, Brädi, Timo Pieni Huijaus, Solonen & Kosola, Asa, Kube x Mäkki

2013
Ajankohta: 23–24. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Wu-Tang Clan USA, Mac Miller USA

Kotimaiset esiintyjät: Asa, Brädi, Cheek, Eevil Stöö & Dj Kridlokk, Elastinen, Jukka Poika, Julma Henri & Roope K, Juno, JVG, Kemmuru, Majuri, Mikael Gabriel, Petri Nygård, Raappana, Redrama, Ruger Hauer, Ruudolf & Karri Koira, SMC Lähiörotat, Solonen & Kosola, Stig, Teflon Brothers

2012
Ajankohta: 17.–18. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Ice Cube USA, Talib Kweli USA, Lazee RUOTSI

Kotimaiset esiintyjät: Asa, Chebaleba, Cheek, Eevil Stöö & DJ Kridlokk, Elokuu, Felix Zenger, Gasellit, Gracias feat. Noah Kin, Juju, Jukka Poika, JVG, Karri Koira, Kuningas Pähkinä & Setä Tamu, Mikael Gabriel, Paleface, Perhosveitsi-Heikki & Lika-Aki, Raappana, Rähinä, Ruger Hauer, Ruudolf, SMC Lähiörotat, Solonen, Stig

2011
Ajankohta: 19.–20. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Bun B USA, Looptroop Rockers RUOTSI

Kotimaiset esiintyjät: Cheek, Edu & Davo (No Smoking Team), Idän Ihme & Kalevan Komitea, Jare & VilleGalle, Jukka Poika, Jätkäjätkät, Paleface, Petri Nygård, Raappana, Rähinä Live, Ruudolf & Kemmuru, Stepa & Are, SMC Lähiörotat, Mikael Gabriel, Urbaanilegenda

2010
Ajankohta: 20. – 21. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Adam Tensta & St. John’s dance RUOTSI, Freeway & Jake One USA, Looptroop Rockers RUOTSI, Freeway & Jake One USA

Kotimaiset esiintyjät: mm. Petri Nygård, Asa, Joku roti mafia special (Hannibal, Stepa, Tykopaatti, Edorf, Dj Massimo, Tapani Kansalainen), Juno, FlowboysFam, Brädi, Cheek, Kymppilinja, Flegmaatikot, Raappana, Kemmuru, Rähinä Live (Fintelligens, Timo Pieni Huijaus, Puhuva Kone, Uniikki, Tasis, Spekti), Veljenpojat, Mikael Gabriel

2009
Ajankohta: 21.–22. elokuuta.

Ulkomaiset esiintyjät: Adam Tensta RUOTSI, Capone-N-Noreaga USA

Kotimaiset esiintyjät: mm. Steen1, Flegmaatikot, Cheek, Lord Est, Asa, Fintelligens, Uniikki & Timo Pieni Huijaus (Blockfest Special), Markat Takas!, Mikael Gabriel, Redrama, Signmark, Veljenpojat

2008
Ulkomaiset esiintyjät: Clipse USA

Kotimaiset esiintyjät: Fintelligens, Cheek, Kapasiteettiyksikkö, Joniveli, Loost Koos, Saurus, Majakka, Raimssi

Blockfest muualla

https://www.blockfest.fi/

https://www.facebook.com/Blockfest/

https://www.instagram.com/blockfest/

#blockfest